Selfie, nebezpečný trend sociálnych sietí

Selfie je v súčasnosti veľmi obľúbené a trendové. Tento termín je natoľko známy,   že ho už nikto neprekladá. No, málo kto vie, že história tohto fotografického prvku siaha už k prvému uvedeniu prenosného fotoaparátu  Kodak Brownie v roku 1900. V súčasnej dobe je trendom sociálnych sietí. Práve tie zabezpečili pojmu selfie obrovskú reklamu.

Selfie stiera rozdiel medzi vekovými kategóriami

Spočiatku bolo fotografovanie autoportrétov populárne najmä medzi mladými ľuďmi. Avšak, popularita tohto trendu zasiahla aj dospelých a  významné osobnosti, ktorých forma propagácie sa snaží prispôsobiť momentálnym fenoménom, ktorým selfie nepochybne je. No, ako ovplyvňuje táto tendencia smerovania vlastnej propagácie mladú generáciu? Keď sa môžu slávni ľudia Miley Cyrus, Rihanna či Justin Bieber odfotiť v sporo odetých pózach, kedy sa k tomu môže odhodlať práve moje dieťa?

Kam smeruje fenomén selfie

Mladí využívajú selfie na kultivovanie svojich vzťahov, aby podnietili komunikáciu s priateľmi, či sprostredkovali všetko dôležité v ich online živote. Ale, čo ten reálny? Kritická situácia nastáva najmä v momente, keď je mladá generácia pod tlakom,  aby neustále ponúkala niečo mimoriadne a preukazovala všetkým v okolí svoj skvelý ,,reálny život“. V tomto prípade je dôležitá komunikácia rodičov so svojimi ratolesťami o motívoch a dôsledkoch publikovania selfie. Fotografie, ktoré raz boli publikované na internete, možno len ťažko odstrániť a je dôležité, aby deťom virtuálny svet neprerástol cez hlavu. Súčasne by mal práve rodič zabezpečiť istú reguláciu pravidiel zdieľania a zverejňovania osobných informácií svojho potomka. Rodičia sú tí, ktorí by mali brať na vedomie dôsledky zverejňovania selfie a upozorniť na to svoje deti a tým ich zároveň chrániť. Práve najpoužívanejšie sociálne siete ako Facebook, prípadne WhatsApp nie sú vhodné pre deti a mladistvých, pretože práve ich údaje sa najčastejšie dostanú do nepovolaných rúk a môžu byť ľahko zneužití užívateľmi zo zahraničia.

Ako ochrániť deti?

Najlepšou radou pre rodičov v tomto prípade je svojmu dieťaťu kedykoľvek pomôcť, bez toho, aby sa obávalo nejakého trestu, či zákazu internetu alebo mobilu. Jedného dňa prístup k internet tak či tak získa. V tom momente bude oveľa lepšie vysvetlenie dôsledkov jeho konania ako len zakázaný prístup k aplikáciám alebo k internetovej sieti. V závažných prípadoch neváhajte kontaktovať políciu a jedna dôležitá poznámka, v prípade Facebooku a Instagramu má rodič možnosť ohlásiť nevhodný obsah.

Zdroj/Foto:http://www.schau-hin.info/medien/mobile-geraete/wissenswertes/generation-selfie-sicherer-umgang-mit-mobilen-selbstportraits.html

Spracovala Lenka Halamová