Bezpečný internetový vyhľadávač pre deti od Google

Postupne si uvedomujeme, že technológie sú veľmi dôležité a stali sa neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Takisto chápeme, že sú s nimi spojené aj určité riziká. Bezpečný vyhľadávač môže byť začiatkom toho, ako deti chrániť v online svete.

Okolitý svet sa mení a s ním aj veci, o ktoré by sa rodičia mali strachovať. S dostatočnou kontrolou sa internet môže stať nielen užitočným, ale aj bezpečným nástrojom, ktorý by ľuďom pomáhal vzdelávať sa.

Spoločnosť Google vytvorila pre rodičov a ich deti detský internetový vyhľadávač, založený na funkcii nepretržitého bezpečného vyhľadávania. Vďaka tejto funkcii, prostredníctvom stránky safesearchkids.com, odstránite škodlivý obsah vždy, keď budete hľadať cez tento internetový vyhľadávač. Stránka slúži ako ochrana pred jednotlivými rizikami internetu a zároveň funguje ako prevencia pred konkrétnymi nástrahami. Na vašom počítači alebo vo vašom prehliadači neprebehnú žiadne výrazné zmeny. Google bezpečné vyhľadávanie sa automaticky aktivuje.

Za normálnych okolností, zapnúť bezpečné vyhľadávanie nie je ľahké a musíte sa dostať cez nastavenia vyhľadávania. Deti však vyžadujú oveľa podrobnejšie nastavenia a preto ich detský vyhľadávač chráni najmä od nevhodných obrázkov a textov online. Ďalším dôležitým faktorom pri bezpečnosti je samotné nastavenie tejto bezpečnosti aj na ostatných vyhľadávačoch, kde je potrebné nastaviť adresu ako domovskú stránku.

Rodičovské zámky

Takmer každé zariadenie má možnosť zablokovať, obmedziť, zamedziť alebo aj povoliť prístup k rôznym funkciám použitím konkrétneho hesla alebo príslušného pinu. Rodičovské zámky sa najviac osvedčili práve pri mladších deťoch. U tínedžerov táto ochrana nie je taká jednoduchá, pretože skoro každý jeden z nich môže s ľahkosťou obísť aj tie najlepšie rodičovské zámky, aby sa dostal k zakázanému obsahu. Detský internetový vyhľadávač nemožno považovať za nejakého externého pestúna. Je to len ďalší z nástrojov pre deti, ktorý svojimi funkciami zabezpečuje ochranu pred nevhodným obsahom a je vhodnou učebnou pomôckou aj pre učiteľov, ktorí taktiež majú významné postavenie v mediálnej výchove detí. Pre úplné odfiltrovanie obsahu by mali rodičia používať špeciálny softvér, ktorý zároveň chráni aj pred vírusmi.

Stránka safesearchkids.com nenahrádza rodičovský alebo učiteľský dozor a žiadny bezpečný vyhľadávač nie je bezchybný. Dôležité však je rozprávanie sa s deťmi o konkrétnom čase strávenom online na internete. Mnoho z nich surfuje bez dozoru a veľa rodičov popiera, že by im mohlo hroziť reálne riziko. Veľakrát je to iba falošná domnienka bezpečnosti.

O filtrovaní obsahu Googlom – ako to funguje

Vyhľadávacie nástroje filtrujú nebezpečný materiál a blokujú nevhodné slová. Cieľom projektu safesearchkids.com je zabrániť deťom náhodné zobrazenie obsahu, ktorý je nevhodný. Nemožno zaručiť, že nápovede o podobnom obsahu sa nezobrazia, ale zvyšuje to percento, že sa dieťa nedostane k nevhodnému obsahu.

Ak detský vyhľadávač nastavíte ako domovskú stránku, môžete sa spoľahnúť na to, že bezpečné vyhľadávanie je naozaj zapnuté. V poslednej dostupnej verzii môže fungovať ako domovská stránka nezávisle na tom, aký vyhľadávač používate. Tento nápomocný nástroj sa teší obľube aj v samotných školách, kde je predvolený na každom dostupnom počítači. Systém je použiteľný i pre inštitúcie určené na vzdelávanie, ktoré nemajú vhodný alebo žiadny softvér na triedenie internetového obsahu. Z pohľadu grafickej stránky, poskytuje aj zábavné a farebné virtuálne prostredie, cez ktoré je možné vyhľadať konkrétny obsah.

Avšak ani tento softvér nezaručuje úplnú internetovú bezpečnosť. V súčasnosti už počítač nie je potrebný natoľko, aby ste mohli byť online. Možností na pripojenie je hneď niekoľko. Mobilný telefón, tablet, čítačka kníh i herná konzola sa stávajú pre samotné deti jednoduchým zdrojom k pripojeniu sa na sieť. V tomto prípade je niekedy ťažké ustriehnuť aktivity dieťaťa, avšak komunikácia s ním by mala byť na prvom mieste, aby ste v budúcnosti predišli možným rizikám.

Zdroj: http://www.safesearchkids.com/

Spracovala Oľga Šimkovičová