S filtrovaním obsahu vám pomôže aj poskytovateľ internetu

Jednou z možností, ako môžu rodičia chrániť deti pred nevhodným obsahom v internete, je používanie filtrovacích programov.

Ak vaše deti využívajú mobilný internet, môžete o filtrovanie požiadať priamo mobilného operátora či poskytovateľa internetu. Ten neovplyvní čas strávený na internete, ale vie efektívne zabrániť zobrazeniu nevhodného obsahu. Štúdie poukazujú na skutočnosť, že závislosť na internete sa pohybuje okolo dvoch až ôsmich percent a približne štrnásť percent detí narazí na internete na erotický obsah.

Programy, ktoré sa starajú o sledovanie obsahu na počítači, mobilnom telefóne či tablete, sú dobrým nástrojom. Môžete pomocou nich zistiť, aké stránky dieťa navštevuje, prípadne časovo obmedziť prístup na internet. Podľa štúdie z Pensylvánie aplikácie filtrujú obsah na základe textu, ktorý sa na stránke nachádza, alebo môžu vychádzať z čiernej listiny zakázaných stránok.

             Pomôžu aj poskytovatelia

Všetci traja slovenskí mobilní operátori poskytujú možnosť blokovania nevhodného obsahu pre maloletých používateľov. Výhodou je, že na počítač či mobilný telefón nemusíte inštalovať dodatočný softvér.

Spoločnosť Slovak Telekom poskytuje službu Rodičovská kontrola. Úroveň filtrovania si nastavíte cez internet v zákazníckej zóne. Telekom má vlastnú databázu stránok a stránky sú rozdelené podľa kategórií. Takisto umožňuje zablokovať všetok platený obsah pre dospelých zaslaním bezplatnej SMS zo sim karty dieťaťa.

Mobilný operátor O2 dokáže pomôcť s vhodným nastavením mobilných zariadení. Operátor automaticky blokuje nelegálne stránky, ktoré sú na čiernej listine organizácie Internet Watch Foundation. Je možné tiež zablokovať služby mobilného obsahu, napríklad erotický obsah alebo platby za služby cez mobil.

Spoločnosť Orange takisto automaticky blokuje stránky zaradené v databáze Internet Watch Foundation. Okrem toho zákazníkom odporúča vhodný softvér pre počítače. Stránky s obsahom vhodným od osemnásť rokov sa používateľovi zobrazia len po zadaní identifikačného kódu. Ten Orange vydáva len plnoletým zákazníkom.

O blokovanie môžete požiadať aj poskytovateľov pevného internetu, ak napríklad vaše dieťa využíva v domácnosti internet na viacerých zariadeniach. Spoločnosť UPc umožňuje modem nastaviť tak, aby niektoré stránky automaticky povolil a iné zakázal. Technici UPC sú ochotní pomôcť, napríklad ak je operačný systém smerovača v anglickom jazyku.

             Viacero faktorov

Spomínaná ochrana je nedostatočná, ak sa deti pripájajú na internet cez verejné bezdrôtové siete. Je preto je vhodné zvážiť, kde všade sa môže dieťa dostať na internet a zvoliť vhodný spôsob zabezpečenia. V každom prípade by ste sa mali poradiť na predajnom mieste poskytovateľa internetu.

 

Ondrej Rosík

Foto: http://inforrm.files.wordpress.com/2013/08/censorship.png