Tipy ako udržať deti v bezpečí pred rizikami sociálnych médií

Dnešné deti sú viac oboznámené so sociálnymi médiami ako tomu bolo v minulosti.  V súčasnosti až 80% tínedžerov používa tieto online formy komunikácie a zároveň o sebe na internete zdieľa stále viac a viac informácií.

Okrem výhod, ktoré prinášajú online médiá a sociálne siete, je tu aj niekoľko rizík. Medzi ne patrí kyberšikana, veľké množstvo zdieľaných osobných informácií a tlak ostatných detí v sociálnej skupine. Pre mnohých rodičov je vedenie detí k správnemu používaniu sociálnych médií výzvou. Môžu im tak ukázať pozitívne príklady používania a naučiť ich, ako využívať sociálne médiá zodpovedne a slušne.

Portál mashable.com priniesol šesť tipov od expertov na rodičovstvo, ako deti chrániť pred negatívnym vplyvom takýchto médií.

1. Vzdelávanie sa o sociálnych sieťach

Amy Morinová, psychoterapeutička a odborníčka na problematiku rodičovstva, rodičom odporúča aktívne zapojenie sa do spoznávania sociálnych sietí, ktoré ich deti používajú. Práve oboznámenie sa s populárnymi sociálnymi platformami, dodá každému základné znalosti, ako jednotlivá služba funguje. Medzi najpopulárnejšie sociálne siete patria: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube a Tumblr.

2. Nastavenie vekového limitu

Ak rodič ešte deťom nedovolil používať sociálne médiá, je dobré, aby im povedal, kedy môžu s týmto fenoménom začať. Väčšina sociálnych sietí si vyžaduje pre založenie účtu vek 13 rokov a viac.  Mark Loewen, zakladateľ poradenstva pre rodičov, ktoré sa špecializuje na prácu s rodičmi a deťmi, hovorí, že napriek zákazu si deti môžu potajomky založiť skrytý profil.

 3. Rozprávanie sa s deťmi o nebezpečenstvách a možných následkoch používania sociálnych médií

Deti si neuvedomujú následky, ktoré môžu nastať pri používaní sociálnych médií. Zvyknú podceňovať fakt, že ich osobné informácie sa môžu dostať do nesprávnych rúk.

Amy Morinová ďalej tvrdí, že rodičia deťom nehovoria, ako môžu konkrétne obrázky, komentáre a sociálne interakcie zmeniť ich budúcnosť. V tomto prípade Amy navrhuje diskutovanie o hrozbách v reálnom živote a hlavne o rizikách kyberšikany. Pri správnom prístupe rodičov, by mali deti viac rozmýšľať o možnom riziku ešte predtým, ako pridajú nejaký príspevok.

4. Počítač umiestnený v spoločnom priestore domu

Základom je vyhnúť sa umiestneniu počítača do detskej izby. Morinová hovorí, že deti, ktoré sú pod dohľadom rodiča sa nezapájajú do škodlivých aktivít na počítači.

5. Nastavenie pravidiel

Najvhodnejším spôsobom prevencie je zostavenie pravidiel. Stačí, aby rodič stanovil koľko času môže dieťa stráviť používaním sociálnych médií. Takisto môže stanoviť časový limit, ako často a ako dlho môže dieťa svoj čas tráviť online, ale s precvičovaním si bezpečného používania sietí.

Pri tínedžeroch sa cesta absolútneho zákazu nejaví ako dobrá. Najvhodnejšia je zlatá stredná cesta – používanie, ale s jasnými pravidlami. Takto sa môže predísťtomu, aby dieťa neskôr rodičov klamalo.

6. Pravidelná kontrola nastavenia súkromia

Sociálne siete sú aktualizované každý deň spolu s aplikáciami. Treba zabezpečiť profil dieťaťa tak, aby bol najbezpečnejší. Na každej sociálnej sieti, ktorú používa je potrebné sledovať nastavenia súkromia.

Zdroj: http://mashable.com/2014/09/21/social-media-safety-kids/

Spracovala Oľga Šimkovičová

Foto:  http://dailygenius.com/wp-content/uploads/2014/09/social-media-apps.jpg