Zábava a kreativita s aplikáciami

Deti predškolského veku využívajú nové médiá každodenne. Bez ohľadu na vek aj tie najmenšie vo veku od 0 do 5 rokov s ľahkosťou ovládajú funkcie jednotlivých technologických hračiek. Takisto počítače, tablety a inteligentné telefóny ponúkajú mnoho aplikácií, ktoré nielen uľahčujú ich samotné používanie, ale v mnohých prípadoch aj začlenenie sa v spoločnosti a vytváranie si istého spoločenského statusu.

Generácia súčasných rodičov prežila svoje detstvo bez aplikácií. Ich používanie môže pre neskúsených alebo tých menej oboznámených s rizikami pôsobiť ako jedna veľká neznáma. Avšak napriek rizikám, aplikácie môžu aj vzdelávať, zabávať a rozvíjať detskú kreativitu spojenú s vytváraním originálneho obsahu alebo povzbudzovania rozličných spôsobov rozmýšľania a interakcie. O tieto zistenia sa zaslúžili výskumníci z univerzít v Sheffielde a Edinburghu v spolupráci s CBeebies a rôznymi detskými mediálnymi spoločnosťami.

Počas hĺbkového výskumu preskúmali 2000 rodičov s deťmi vo veku od 0 do 5 rokov. Cieľom skúmania boli rodiny, ktoré vlastnili vo svojej domácnosti jeden alebo viac tabletov. Základnou otázkou skúmaných bolo ako ich deti používajú aplikácie. Výskumníci doma sledovali 6 detí počas obdobia 3 mesiacov a zamerali sa na to, ako narábali s aplikáciami a k čomu ich využívali. Týmto spôsobom nahrávali v škole aj 12 detí vo veku 3 až 5 rokov a postupne analyzovali ako ďaleko pokročili s hraním a rozvíjaním kreativity.

Ako dlho deti vo veku od 0 do 5 rokov používajú tablet v priemere za deň

Z výskumu vyšlo, že počas dňa cez týždeň používajú deti tablet v priemere 1 hodinu a 19 minút. Naopak cez víkend to je 1 hodina a 23 minút.

Ak chce vaše dieťa používať tablet ešte dlhšie, čo môžete robiť?

Deti potrebujú vyrovnanosť v aktivitách počas celého dňa a veľa z nich sa rozhodne práve pre tablet. Ak zistíte, že toto je aj váš prípad, v nasledujúcich bodoch vám ponúkame pár tipov, čo by ste mohli urobiť a čo by mohlo fungovať aj vo vašej domácnosti:

  • Vytvorte si určité periódy pre čas vymedzený na tablet tak, že si vaše dieťa zvykne iba na tieto konkrétne periódy. Takisto tento spôsob pomáha dieťaťu aj pri časových návykoch kedy môže mať tablet v rukách.
  • Zachovajte si vážnu tvár keď poviete nie. Ak si deti stále pýtajú svoje zariadenie rozptýľte ich inými aktivitami, ktoré často v tomto boji pomáhajú. Ak povolíte, rýchlo sa naučia, že dosiahnu svoje aj keď poviete nie.
  • Používanie tabletu pred spaním môže pomôcť s uspávaním dieťaťa, pretože prostredníctvom neho môžete spolu počúvať uspávanky alebo si čítať rozprávky. Avšak nenechajte vaše dieťa, aby používalo tablet pred spaním bez vás. Výskum ukazuje, že zábava na tablete pred spaním vo veľkej miere narušuje spánok a taktiež sa môže stať, že dieťa opäť použije tablet keď opustíte izbu.
  • Za účelom kontroly dieťaťa na tablete potrebujete vedieť kedy je zapnutý. Nastavte si heslo, ktorým si overíte kedy sa tablet používa a kedy nie.
  • Vymedzte si počas dňa čas bez tabletu a zabavte sa spolu s deťmi inými aktivitami.
  • Staňte sa vzorom pre vaše dieťa a ukážte mu, že nie je nutné byť online celý deň.

Premýšľajte aj nad kvalitou a kvantitou používania. Používanie kvalitných aplikácií počas 30 minút, ktoré napomáhajú vyvíjať detskú interakciu je lepšie ako 10 minút používania aplikácií, ktoré neposkytujú takmer žiadnu interakciu a nevylepšujú kreativitu alebo učenie.

Zdroj: http://www.techandplay.org/

Spracovala Oľga Šimkovičová